Kontrollü Atmosfer Odaları Nedir?


Dünyada tarımın küreselleşmesiyle birlikte ürünlerin muhafaza edilmesi ve ilk günkü tazeliğini koruması en önemli faktörlerden biri haline gelmiştir. Bu durumda ürünün optimal sürelerde ve düzenli olarak piyasaya sürülmesi açısından atmosfer kontrollü soğuk odalar sektörün büyük bir ihtiyacını karşılayarak üreticilerin zararlarını minimuma indirme konusunda başarı sağlamaktadır. 

Ayrıca ülkemiz, meyve ve sebze üretiminde dünyanın ilk beş ülkesi arasında yer almakla birlikte üretim ve üretim sonrası kayıpları nedeniyle tüketicinin sofrasında çok gerilerde kalmaktadır. Sebze ve meyveler tarlalardan doğrudan tüketiciye ulaştırılmaya çalışılmakta ya da bazı ürünler geleneksel yöntemlerle saklanmaktadır. Bu amaçla soğuk hava depoları kullanılmakta, soğuk hava depolarının sayısında artma görülmekle birlikte bu depolar modern saklama yöntemlerinin yanında etkinlikten çok uzak görülmektedir. Bunun için çözüm atmosfer kontrollü soğuk hava depolarıdır.

Tarlalardan toplanan ürünler saklama koşullarında da gelişimini sürdürmektedirler. Bu durumlarda oksijen tüketerek yerine karbondioksit üretmektedirler. Atmosfer kontrollü soğuk hava depolarımızda bu durumu önlemek amacıyla ortamdaki oksijen nötrlenir ve yerine azot tabakasıyla kaplanır. Bununla birlikte saklanan sebze ve meyveden üreyen zarar verici karbondioksit (CO2) ve etilenin (C2H4) emildiği, ideal ısı derecesinin sağlandığı bir ortam oluşturulur. Atmosfer Kontrollü Soğuk Muhafaza depolarında yaşam durmakta, sürekli tazelik sağlanmaktadır. Çevreye duyarlı, kimyasal ya da benzeri herhangi bir yöntem içermeyen Atmosfer Kontrollü soğuk odalar size daha uzun ömürlü ürün hizmeti sağlamaktadır.