Soğuk Hava Deposu Maliyeti Nedir? Nasıl Hesaplanır?


Soğuk hava depoları maliyetleri, projelerde bulunan fiziki ölçülere göre hesaplanır. Standart bir m2 fiyatı yoktur. Öncelikle projede var olacak panellerin oda iç sıcaklığına göre kalınlık ölçüleri seçilmesi ve oda hacminin hesaplanmasının ardından, ürünün ihtiyaç duyacağı soğutma yükü ve farklı ısı kaynakları göz önünde bulundurularak cihaz seçimi yapılır ve gerçekleştirilir.

Soğuk hava deposu içerisinde ısı yükü, depolarda saklanacak ürünler, depoların kurulacağı alan, depoların kullanılma şekline göre gün boyunca değişiklik göstermektedir. Bu sebeple genellikle ortalama soğutma yükü hesaplanarak, kurulacak olan sistemin soğutma kapasitesi bu değişkenlere göre hesaplanır.

Soğuk hava deposu cihaz hesabına etki edecek yükler, depoya konulan ürünlerden Gelen Yükler ve İç Yükler olarak ikiye ayrılır.

Soğuk Hava Deposu Cihaz Seçiminde Etken Olacak Isı Yükleri

   
- Soğutma yükü
- Ürün Yükleme – Ürün Değişiminden Gelen Soğutma Yükü
- Ürün Solunumundan Gelen Soğutma Yükü
-  İç Isı yükü – İnsanlardan Gelen Soğutma Yükü
- İç ısı yükü – Aydınlatmadan Gelen Soğutma Yükü
- Ekipman yükü – Fan motorlarından Gelen Soğutma Yükü
- Ekipman yükü – Fan Motorları Defrostundan Gelen Soğutma Yükü
- İnfiltrasyondan Gelen Soğutma Yükü hesaplanarak;
- Toplam Soğutma Yükü ne ulaşılır.

Sonuç olarak soğuk hava deposu proje maliyeti için:

Soğuk hava deposu projesinde kullanılacak panel m2'si, seçilen soğuk hava deposu soğutma cihazı, projede kullanılacak diğer ekipmanlar ve işçilikler nakliye gibi unsurların hesaplanması sonucunda oluşur.