Güneş Enerji Sistemleri Nelerdir?


Güneş enerjisi, yeryüzünün en temiz yenilenebilir enerji kaynağı olan ısıma enerjisidir. Güneş içerisinde hidrojenlerin helyuma dönüşmesi sırasında dışarıya çıkan ısıma enerjilerine güneş enerjisi denir. 

Türkiye konumu itibariyle güneş enerjisi sistemlerine fazlasıyla elverişlidir.  Daha temiz ve daha az maliyetli olması açısından çokça tercih edilmektedir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de günden güne güneş panelleri olan talep artmaktadır.  Günümüzde güneş paneli tarlaları, güneş paneli arazileri ve fabrika çatılarında sık sık kullanılmaktadır.

Güneş Enerjisinin Avantajları Nelerdir?

- İşletme maliyeti oldukça azdır.
- Doğal bir enerji kaynağı olduğundan çevreye zararlı atıkları yoktur.
- Ekonomik bunalımlardan etkilenmez.
- Tükenmeyen enerji kaynağıdır.
- Enerji ihtiyacı olan çoğu alanda kullanılır.
- Sera gazı salınımı yapmaz.
- Eko sistemi koruyarak canlıların doğal yaşam alanlarına zarar vermez.

Güneş Enerji Sistemlerinin Kullanım Alanları

- Evlerinizin elektrik ihtiyacını karşılamasında da çatı üzeri güneş enerjisi santrallerinde sıklıkla tercih edilmektedir.
- Tarımsal sulama yerlerinde kullanılır.
- Fabrikalar ve endüstriyel alanlarda soğuk hava depolarının çatılarının üzerine kurulumu yapılır.
- Elektriğin olmadığı yerlerde kullanılır.
- İşaret lambaları, sokak lambaları ve trafik lambalarında da güneş enerjisi kullanılır.

Güneş enerjisini diğer kaynaklar ile karşılaştırdığımızda hava koşullarından etkilenmiyor olması ve temiz olması diğer enerji sistemlerine göre kararlı bir üretim gerçekleştirmesi anlamına gelir.  Araştırmalara göre son yıllarda dünya üzerinde üretilen enerjinin sadece %2'lik kısmı güneş enerjisinden gelmektedir. 

Türkiye'de en fazla güneş alan bölgesi Güneydoğu Anadolu Bölgesi olduğundan en fazla güneş enerji sisteminin kullanıldığı bölgemizdir. Güneş enerjisi üretiminde verimli ikinci bölgemiz ise Akdeniz bölgesidir. Güneş enerji santral sayılarını arttırarak güneşten yararlanma verimliliğimizde o kadar artacaktır.

İglocold ailesi olarak bizde güneş enerjisi sistemlerini ürünlerimizi sağlamış olduğumuz firmaların depolarında görmekteyiz. Hangi sektörlere hizmet sağladığımızı görmek isterseniz lütfen tıklayınız.