Karbondioksit (CO2) Tahliye Sistemi


Yaş sebze ve meyveler toplandıktan sonrada oksijen alıp karbondioksit vermeye devam ederler. Soğuk depoda bulunan yaş sebze ve meyveler oksijen alıp karbondioksit vermesi nedeni ile oda içindeki oksijen seviyesi düşer bu nedenle ürünlerde çürüme ve bozulma meydana gelir.

Ürünlerdeki çürüme ve bozulmayı engellemek için soğuk depodaki oksijen ve karbondioksit seviyesini ürünün cinsine göre belli aralıklarda tutmak gerekir.

Karbondioksit tahliye sistemi dokunmatik ekran kontrol paneli, karbondioksit sensörü ve tahliye fanlarından oluşmaktadır. Ürünün cinsine göre kontrol paneli yardımı ile oda içindeki istenilen oksijen ve karbondioksit seviyesi belirlenir. Oda içine yerleştirilen sensör oda içindeki karbondioksit seviyesini kontrol paneline iletir ve kontrol panelinde set edilen seviyenin üzerinde bir değer olursa oksijen fanı ve karbondioksit fanı devreye girer, oda içindeki değerler normale döndüğünde fanlar durur. Bu işlem depolama süresince devam eder. Bu döngü sonucu ürünlerin bozulması ve çürümesi engellenir.