Menteşeli Kapılar


Kasa: Menteşeli kapı kasaları, panel  üzerine montajlı, plastik ve aliminyum olmak üzere 3 (üç) farklı şekilde üretilir. Panel üzerine montajlı olarak üretilen kasa, kapı ile birlikte bir adet panel üzerinde olacak şekilde üretilip, direk duvar uygulaması olarak yerleştirilir. Böylelikle şantiye alanında işçilik ve zaman tasarrufu ağlar. Plastik ve aliminyum kasalar, panel yada tuğla-beton duvar üzerinde montaj için ölçülere uygun olarak hazırlanmış yerlere monte edilir. Uygulaması kısa süreli ve basittir.

Kanat:  Menteşeli Kapı kanatlarında, korozyona engel olmak ve kapı kanadının uzun ömürlü olması göz önünde bulundurularak, hiçbir şekilde ahşap kullanılmamaktadır. 0,55mm kalınlığında 2 adet panel sacı arasında 38-42 kg/m³ yoğunluğunda poliüretan malzeme enjekte edilerek üretilir. 

Kalınlık: Menteşeli kapı kalınlıkları soğuk odalarda 80 mm, donuk odalarda 120mm ila 150mm, şok odalarında 200mm kalınlığındadır.

Yüzey Sacı: Menteşeli kapı kanat sacları, panellerde olduğu gibi, 0.55 mm kalınlığında polyester (Poly) kaplı olarak üretilir. İsteğe bağlı olarak farklı renklerde üretilebilir. Yine isteğe bağlı olarak, pvc yada paslanmaz (CrNi) olarak da üretilir. 

Kilit: Menteşeli kapı kilitleri uluslararası standart olan içeriden açılabilme özelliğine sahiptir. Dışarıdan kilitlenmiş bile olsa, fosforlu panik butonu sayesinde açılabilir. Soğuk hava deposu içerisinde kilitli kalmak mümkün değildir.

Menteşe: Menteşeli kapılar, açılırken yükselme özelliği olan menteşeleri sayesinde yükselerek, sürtünme sıfıra indirgenmiştir. 

Isı Köprüsü:  Menteşeli kapılar kauçuk contalar ile ısı köprüsü oluşumu engellenecek ve sızdırmazlık sağlanacak şekilde üretilir. Donuk ve şok odalar için, contalara özel olarak ısıtıcı (rezistans) uygulaması yapılır. Böylelikle contaların donarak yapışması engellenmiş olunur.

Ölçüler: Menteşeli kapılar 1200mmx2200mm maksimum ölçülerde üretilir. Daha düşük ölçülerde üretilmesi mümkündür ve isteğe bağlıdır. Standart bir soğuk oda kapısı 900mmx1900mm ölçülerindedir.